Zapobieganie
Z wypadkami zwykle jest tak, że nie ma ich do chwili aż się nie wydarzą. Wystarczy pomyśleć o tym co by było gdyby nie było żadnych wymagań i wymagań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Niemało pracodawców chętnie oszczędziło by nie szkoląc swoich pracowników. A osoba nie znająca ryzyka wykonywanej pracy...łatwiej popełni błąd - a więc łatwiej o wypadek.
Fakt, że nawet jeśli pracownicy są szkoleni to wypadki mogą się zdarzyć. Aczkolwiek szkolenie bhp zmniejsza prawdopodobieństwo takiego zdarzenia. A warto zainwestować w profesjonalistów z tej dziedziny bo jeśli zawinimy lub przyczynimy się do powstania wypadku to trzeba będzie wypłacić odszkodowania.
Właśnie przypomniała mi się motyw z filmu "Mechanik" gdzie jeden z pracowników próbuje naprawić maszynę, która nie została wyłączona ani zabezpieczona a drugi przypadkowo naciska przycisk. Maszyna nie daje się wyłączyć i nieostrożny robotnik traci rękę. Co prawda później jest wdzięczny koledze za "spowodowanie wypadku" bo otrzymuje ogromne odszkodowanie za, które kupuje wymarzony samochód. Mimo wszystko lepiej było tego wypadku uniknąć, czyż nie?
Podstawa prawna
Firma bhp to jest ciekawy temat. Mam jeszcze kilka fajnych informacji.
Zatrudniając pracownika, który już wcześniej pracował w naszej firmie i jedynie ponownie go zatrudniamy, nie musimy szkolić ponownie. Z innej strony patrząc.
Chyba znacie tą historię, że stolarz jest bez rąk? Zapewne tak było drzewiej(a co!), zwłaszcza za czasów PRLu - głównie przez bardzo kiepskie maszyny czy też sprzęt własnej konstrukcji. To tyle. Spójrzmy jednak na inną rzecz.
Niektórzy powiadają, że wypadku nie ma do czasu aż się nie wydarzy. Jest w tym dużo prawdy bo w nawet najlepiej zabezpieczonej firmie może coś pójść źle. A jeśli już będzie miał miejsce wypadek to oprócz udzielenia pomocy poszkodowanym - jeśli tacy będą, to trzeba sporządzić dokumentację powypadkową. Odniosę się jeszcze do innej rzeczy.
Nawiasem wspomnę, kolejnym obowiązkiem pracodawcy w kwestii bhp jest wysłanie pracownika na badania okresowe.
Podstawa prawna - art. 229 Kodeksu Pracy; rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 332,z późn. zm. oraz z 2001 r. Nr 37, poz. 451) Teraz o czymś innym.
Więcej napiszę następnym razem, na dziś mam już dość tego tematu.
BHP obowiązkowe
Przyjmując nowego pracownika pracodawca musi spełnić wiele wymogów formalnych. Jednym z wymogów jest szkolenie pracownika w zakresie bhp. Obowiązek pracowników nakłada Kodeks Pracy.
Zatrudniając pracownika, który już wcześniej był zatrudniony w naszej firmie i ponownie go zatrudniamy, nie musimy szkolić ponownie.
Założeniem szkoleń bhp jest poznanie przez pracownika zasad i przepisów pracy na stanowisku w naszej firmie. Poznanie zagrożeń i możliwych wypadków na jego stanowisku pracy. Oraz oczywiście poprawienie bezpieczeństwa i komfortu pracy.
Dobrą wiadomością dla pracodawców jest fakt, że mimo zmian podatkowych w roku 2011 pozostały zwolnione z vat.
na temat szkoleń bhp
Chyba najtańszym i najszybszym sposobem na jest odbycie ich w wersji w internecie. Na pewno z takiej formy szkoleń mogą skorzystać właściciele firmy.
BHP w przypadku pracy w biurze lub po prostu przy komputerze ma spore znacznie, zobacz czemu:
Przy pracy na komputerze krzesło ma główny wpływ - wiadomo, że od siedzenia przez kilka godzin na źle dobranym krześle nic nam się nie stanie. Ale takie siedzenie i praca dzień w dzień może prowadzić do całkiem poważnych urazów i zwyrodnień. Odpowiednie krzesło do komputera powinno mieć profilowane siedzisko z możliwością regulacji wysokości (najlepiej jeszcze stopnia pochylenia) oraz ergonomicznie profilowane oparcie. Oparcie musi porządnie przytrzymywać plecy - jak fotel kierowcy rajdowego. Bez tego można się "połamać". Życzę bezpiecznego używania kompa.
W naszym kraju mamy dość specyficzne prawo dotyczące kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy ? firmy mające powyżej sto pracowników muszą mieć oddzielnego specjalistę bezpieczeństwa i higieny pracy. Wydaje mi się, że mniejsze firmy też mają odpowiedni obowiązek. W końcu dużo firm oferujących oferuje również outsoucing bhp.
Co to jest BHP
Bezpieczeństwo i higiena pracy (bhp) ? powszechnie używana nazwa określająca zarówno zbiór przepisów jak i zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy, a także osobna dziedzina wiedzy zajmująca się kształtowaniem właściwych warunków pracy. W zakresie bhp znajdują się zagadnienia z zakresu ergonomii, medycyny pracy, ekonomiki pracy, psychologii pracy, technicznego bezpieczeństwa i in. Odnosi się do zbioru zasad dotyczących bezpiecznego świadczenia pracy w higienicznych warunkach. Termin bezpieczeństwo jest różnie rozumiany w praktyce i może dotyczyć utrzymywania zagrożenia pod kontrolą, stanu, w którym ryzyko jest na poziomie możliwym do zaakceptowania lub stanu zgodnego z normą przewidzianą dla bezpieczeństwa.
Na straży przestrzegania przepisów i zasad bhp w polskich zakładach pracy stoi Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Podstawowe wymagania z zakresu prawa pracy, a dotyczące bhp zawiera Dział X Kodeksu pracy ? oraz wiele rozporządzeń a w tym najważniejsze Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 1997 r. Nr 129, poz. 844 z późniejszymi zmianami1) oraz Polskie Normy.
Coraz częściej bhp w organizacjach staje się przedmiotem zarządzania podobnie jak zarządzanie jakością według ISO 9001 czy zarządzania środowiskowego według ISO 14001. Stopniowo zmienia się także nazewnictwo ? coraz częściej wysoki poziom dbałości organizacji o bhp nazywany jest kulturą bezpieczeństwa. Dla potrzeb krajowych PKN wydał normę PN-N-18001:2004 Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy.
inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy,
starszym inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca:
zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp lub wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp,
starszym specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp,
głównym specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 5-letni staż pracy w służbie bhp.
Ponadto, jak wynika z przepisów przedmiotowego rozporządzenia, w przypadku, o którym mowa w art. 237?? § 2 Kodeksu pracy, pracodawca może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy, którzy spełniają co najmniej wymagania określone powyżej pkt 3, lub osobie, która była zatrudniona na stanowisku inspektora pracy w Państwowej Inspekcji Pracy przez okres co najmniej 8 lat.
Na drodze rozporządzeń osoby nie spełniające kwalifikacji zachowują prawo wykonywania zawodu przez 8 lat licząc od dnia wejścia rozporządzenia. Zatem osoby zatrudnione w służbie bhp przed 1 lipca 2005 r. i niespełniające wyżej wymienionych wymagań kwalifikacyjnych, zachowują prawo do zatrudnienia w służbie bhp i wykonywania zadań do 30 czerwca 2013 r. Po tym okresie nadal zachowują swoje uprawnienia, gwarantuje to Art. 10. § 1. Każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Nikomu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, nie można zabronić wykonywania zawodu.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bezpiecze%C5%84stwo_i_higiena_pracy
Przez internet
Szkolenia bhp w internecie
Oferta szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy w Polsce jest dosyć nie mała. Wystarczy wpisać w Google słowo a zobaczymy ile jest stron internetowych firm bhp.
Są ich setki.
Tak wiec wychodzi na to, że wybór jest wprost znakomity. Możemy wybierać zarówno wedle kryterium ceny jak i kryterium lokalizacji. Mało tego - większość firm bhp z mojego miasta ma swoje strony internetowe - co za tym idzie nie ruszając się z domu mogę śmiało przebierać w ofertach.
Wadą większości ofert jest niestety skromny, często niewystarczający opis oraz brak jasnego cennika. A to właśnie cennik jest informacją bardzo ważną. Czy by na pewno jest tak trudno go sporządzić i zamieścić?
Interesującą alternatywą dla normalnych szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy są szkolenia w internecie. Tutaj akurat opisy usług są niezłe a do tego zawsze zamieszczane są cenniki. Oczywiście nie bez znaczenia jest cena - od kilkudziesięciu złotych za szkolenie. Naprawdę dobry pomysł. No i dobre jest to, że nie trzeba wychodzić z domu żeby takie szkolenie odbyć - wystarczy pouczyć się przy komputerze.