Co musisz wiedzieć o klimie

wać powietrze. Przy odpowiednio dobranej klimatyzacji nie potrzebujemy innych źródeł ciepła, więc jest to rozwiązanie szeroko stosowane w pomieszczeniach biurowych. Sporo osób jednak korzysta z klimatyzacji jedynie do chłodzeni

Co musisz wiedzieć o klimie klimatyzacja gdańsk

Ciepłe powietrze z klmiatyzatora

Kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu można powierzyć klimatyzacji, która oprócz funkcji chłodzenia, czyli właśnie klimatyzowania, może też ogrzewać powietrze. Przy odpowiednio dobranej klimatyzacji nie potrzebujemy innych źródeł ciepła, więc jest to rozwiązanie szeroko stosowane w pomieszczeniach biurowych.

Sporo osób jednak korzysta z klimatyzacji jedynie do chłodzenia powietrza latem, zimą klimatyzacja jest nieużywana. Taki dłuższy zastój może powodować pewne problemy z naoliwieniem części ruchomych urządzenia, przez co szybciej się zepsuje. Sposobem na uniknięcie tego jst włączenie klimatyzatora nawet w zimie, aby popracował.


Instalacja klimatyzująca. Czym kierować się przy doborze?

Wybór odpowiedniej instalacji klimatyzującej należy zostawić firmie wyspecjalizowanej w montażu klimatyzatorów. Najważniejszym parametrem przy doborze klimatyzacji jest oczywiście moc urządzenia. Im większa, tym bardziej efektywnie będzie chłodziła określoną powierzchnię.

Zbyt mała moc urządzenia lub po prostu za duże pomieszczenie może poskutkować tym, że klimatyzacja będzie cały czas chodziła na maksymalnych obrotach, prowadząc w efekcie do szybkiego zatarcia i uszkodzenia sprzętu.


Kwestia komfortu cieplnego w Wikipedii

Komfort cieplny ? stan, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, tzn. nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani zimna.

Dodatkowo komfort termiczny oznacza, że nie występuje żadne niepożądane nagrzewanie lub chłodzenie poszczególnych części ciała, na przykład chłodzenie karku i szyi przez przeciągi, czy nagrzewanie nóg przez ciepło promieniujące ze zbyt ciepłej podłogi. W przypadku pomieszczeń określenie uczucia komfortu jest problematyczne, gdyż jest ono odczuwane indywidualnie i subiektywnie. Ideałem byłby system gwarantujący jak najmniejszy procent ludzi niezadowolonych z panujących warunków.

Badania na temat komfortu cieplnego prowadził duński naukowiec i inżynier, Ole Fanger. Wyniki tych badań stały się podstawą do opracowania międzynarodowych norm, m.in. Polskiej Normy PN-EN ISO 7730:2006 (Ergonomia środowiska termicznego. Analityczne wyznaczanie i interpretacja komfortu termicznego z zastosowaniem obliczenia wskaźników PMV i PPD oraz kryteriów lokalnego komfortu termicznego).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Komfort_cieplny