Zadania lekarza weterynarii
Aby wykonywać pracę lekarza weterynarii, trzeba oprócz ukończonych studiów wyższych na danym kierunku, uzyskać prawo wykonywania zawodu, które na wniosek zainteresowanego wydaje właściwa dla miejsca zamieszkania okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna. W Polsce zawód lekarza weterynarii podlega Ustawie o zawodzie lekarza weterynarii.
W pracy lekarza weterynarii, oprócz wiedzy zdobytej na studiach, ważne są odpowiednie predyspozycje osobowościowe, zwłaszcza u lekarzy zajmujących się leczeniem małych zwierząt domowych, jak psy i koty. Praca w lecznicach weterynaryjnych związana jest z dużym kontaktem z właścicielami zwierząt, którzy muszą zaufać weterynarzowi i współpracować z nim podczas leczenia zwierzęcia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_weterynarii
Kiedy należy zabrać zwierzę do weterynarza?
Zwierzęta tak samo jak ludzie od czasu do czasu potrzebują odpowiedniej pomocy. Nie zawsze możemy pomóc im samodzielnie, dlatego czasem konieczna jest wizyta u odpowiedniego specjalisty, który jest w stanie zapewnić odpowiednią opiekę i leczenie w razie konieczności. Każdy, kto posiada domowego pupila wie doskonale, że martwi nas ich złe samopoczucie lub zły stan zdrowia. Nie warto więc czekać, aż sytuacja rozwinie się w niepokojącym kierunki, lecz lepiej od razu umówić wizytę u weterynarza i sprawdzić, czy nie dzieje się coś złego. W końcu choroba lub inne dolegliwości mogą dotknąć każde zwierzę i w takiej sytuacji warto podjąć wszelkie środki, by zapewnić mu pomoc, jakiej potrzebuje.
Kawia, czyli świnka morska
Coraz częściej w naszych domach gości pewien sympatyczny gryzoń, dawniej znany jako świnka morska, a od niedawna przemianowany na kawię domową. Ulubieniec dzieci i pociecha obserwatorów. To sympatyczne stworzenie swoim słodkim wyglądem i miłych charakterem stwarza sobie coraz więcej miłośników, szkoda tylko, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze specyficznych wymagań tego wesołego zwierzaka.
W przypadku świnek morskich bardzo ważny jest wybór odpowiedniego lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu zwierząt egzotycznych. Kawia domowa to zwierzątko wbrew pozorom delikatne, mające duże wymagania w kwestii opieki weterynaryjnej- istnieje cała gama antybiotyków i leków, które są dla nich śmiertelnie niebezpieczne, dlatego ważne aby weterynarz nie tylko zdiagnozował chorobę, ale także opracował skuteczne i bezpieczne jej leczenie, a aby to zrobić- musi mieć odpowiednią wiedzę.