Domowe psy - skąd się wzięły?
Według najnowszych badań genetycznych przeprowadzonych przez Adama Boyko i współpracowników z Uniwersytetu Cornella w USA można domniemywać, że psy pochodzą z Afryki, a nie jak dotąd sądzono z Azji. W magazynie ?Proceedings of the National Academy of Sciences? opublikowali oni artykuł z rezultatami swoich badań, które pozwalają przypuszczać, że psy mogły rozprzestrzenić się po świecie z Czarnego Lądu, wraz z przodkami człowieka. Naukowcy przebadali 318 psów z Afryki, 16 z Puerto-Rico, 102 z USA i kilkaset z innych stron świata i stwierdzili, że genom afrykański jest równie rozprzestrzeniony wśród psów jak genom azjatycki, podali tym samym w wątpliwość teorię o azjatyckim pochodzeniu psa8.
Najstarszymi tekstami świadczącymi o współistnieniu psa i człowieka są teksty pochodzące z okresu kultury sumeryjskiej9.
Psy pochodzą prawdopodobnie z jednego obszaru Ziemi, Azji Wschodniej, gdzie wydzieliły się z gatunku wilka. Rozprzestrzeniły się potem po całej planecie, konkurując z miejscowymi populacjami wilków. Świadczy o tym ich mniejsza różnorodność w miarę geograficznego oddalenia od Azji Wschodniej. Po udomowieniu psa przez człowieka nastąpiła mutacja w jednym z genów (został on ostatnio zidentyfikowany), w wyniku której powstały rasy małych psów. Musiały być one atrakcyjne dla człowieka, który starał się utrzymywać populację niewielkich psów pomimo ich mniejszej użyteczności w polowaniu i gorszego przystosowania do życia w prehistorycznych warunkach. Obecnie ze wszystkich gatunków ssaków psy wykazują największą różnorodność.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pies_domowy#Historia_i_udomowienie_psa
Miejsca w parkach wydzielane dla psów
Wychodzenie z psami na spacery, zwłaszcza w miastach, jest rzeczą zupełnie normalną. Dzięki temu psy mogą się przewietrzyć i zaspokoić swoje potrzeby, a ich właściciele są spokojni o to, że nie będą musieli wychodzić z nimi na dwór za kilka czy kilkanaście godzin. Dlatego w wielu parkach wydzielane są specjalne miejsca dla psów. W takich miejscach można spokojnie posiedzieć razem z psem, a nawet puścić go wolno, jeżeli właściciel psa ma pewność, że nie ucieknie on zaciekawiony jakimś wydarzeniem. Parki są na pewno bardzo przyjemnymi miejscami dla psów, ponieważ są cichymi miejscami, w których pies może nawiązać kontakt z przyrodą i innymi psami również wyprowadzanymi przez swoich właścicieli.
Ćwiczenia organizowane dla niesfornych psów
Osoby lubiące zwierzęta starają się stworzyć miejsca przyjazne niesfornym psom. Prowadzą one z myślą o takich psach różne szkolenia. Psy poddawane dobrze zaplanowanym szkoleniom rzeczywiście bardzo się uspokajają i zachowują się grzecznie w otoczeniu ludzi. Jednocześnie potrafią one bawić się w sposób nie sprawiający żadnych problemów ich właścicielom. Uczone są także wykonywania różnych ćwiczeń, które pomagają im zachować dobrą sprawność fizyczną. Jest to na pewno bardzo ważne dla właścicieli psów, aby były one zdrowe i sprawne, a poza tym potrafiły bawić się w sposób nie sprawiający żadnych problemów i nie rzucający się w oczy. Jednak opanowywanie niesfornych psów wymaga sporego doświadczenia.