Gdy mycie okien to wyzwanie

, i mało kto się spodziewał, że relatywnie szybko się pojawią. Obecnie największe miasta, takie jak Warszawa, Wrocław, czy Trójmiasto, dorobiły się swoich wieżowców. Charakteryzują się nie tylko wysokością, ale także bardzo dużymi

Gdy mycie okien to wyzwanie

Jak z amerykańskich filmów

Kojarzycie te amerykańskie filmy, jeszcze z lat 90, gdzie częstą sceną było mycie okien w wieżowcach? W naszym kraju takich budynków wtedy nie było, i mało kto się spodziewał, że relatywnie szybko się pojawią. Obecnie największe miasta, takie jak Warszawa, Wrocław, czy Trójmiasto, dorobiły się swoich wieżowców. Charakteryzują się nie tylko wysokością, ale także bardzo dużymi przeszkleniami. Taki budynek prezentuje się imponująco, jednak ktoś myciem tych dużych okien musi się zająć. Do tego celu wynajmuje się specjalistyczne firmy, zajmujące się pracami na wysokościach. Wykwalifikowani pracownicy wiszą na uprzężach i myją te przeszklenia. Taka praca wymaga odpowiedniego doświadczenia, ponieważ jest dość niebezpieczna.


Czyszczenie kominów

Jednym z zadań kominiarza jest wykonywanie prac wysokościowych. W ramach tego typu prac kominiarz sprawdza stan komina i sprawność wentylacji. Dzięki temu może poznać przyczynę tego, dlaczego z komina cofa się dym podczas palenia w piecu i dokładnie wyczyścić komin. Takie czyszczenie komina odbywa się przy wykorzystaniu różnych metod. Jedną z nich jest wprowadzenie do pieca specjalnych środków, które są w stanie wyczyścić komin pod wpływem wytworzonego w piecu ciepła. Inną, natomiast czyszczenie komina od góry. W blokach sprawdzanie stanu komina odbywa się regularnie co kilka miesięcy, natomiast mieszkając w prywatnym domu musimy sami pamiętać o tym, żeby wezwać kominiarza w dogodnym dla nas momencie.


Sky Tower - kontrowersje

Według niektórych mieszkańców rozmiary budynku nie współgrają z architekturą miasta11. Kolejny pod względem wysokości budynek we Wrocławiu, Dom Akademicki "Kredka", jest dwukrotnie niższy. Jednakże Sky Tower nie ma być osamotniony, a w okolicy według planów magistratu i inwestorów, mają się pojawić kolejne wieżowce, mierzące jedynie kilkadziesiąt metrów mniej od Sky Tower. Jednak m.in. z powodu kryzysu ekonomicznego projekty te odłożono.

Wielu urbanistów postulowało odtworzenie historycznego przebiegu ul. Kruczej, co skutkowałoby podzieleniem działki na dwie. Ich sugestie nie zostały jednak uwzględnione.

Innym problemem jest stosunkowo duża strefa oddziaływania budynku. Wizualizacja przedstawiona na jednej ze stron internetowych miłośników Wrocławia pozwala wnioskować, że cień rzucany przez wieżę w dniu równonocy, w godzinach 7-17 (czyli w czasie, gdy zgodnie z polskim prawem w pomieszczeniach mieszkalnych w zabudowie śródmiejskiej należy zapewnić niezakłócony dopływ światła słonecznego przez co najmniej 90 minut) może naruszać przepisy, a "niespełnienie tych wymogów może wiązać się z olbrzymimi odszkodowaniami dla mieszkańców"12. Precedensową sprawę dotyczącą braku nasłonecznienia opisał w 2006 roku portal GazetaDom.pl13.

Początkowo proponowany wygląd budynku poddawany był krytyce, co zaowocowało całkowitą zmianą koncepcji architektonicznej wieżowca we wrześniu 2007 roku z inicjatywy głównego akcjonariusza LC Corp, Leszka Czarneckiego. Decyzję taką podjęto, mimo że gotowy był już projekt budowlany dla pierwszej wersji14. Autorem nowej koncepcji został inny architekt Dariusz Dziubiński ze Studia Architektonicznego Fold, któremu powierzono przygotowanie nowego projektu. Nowy projekt również budzi kontrowersje, a architekci i urbaniści najczęściej krytykują najniższą część budynku za złe proporcje, monotonię elewacji i ukształtowanie parteru. Przychylniej traktowana jest architektura wieży, jednak jej mankamentem jest niesymetryczne rozłożenie pomieszczeń technicznych z kratkami wentylacyjnymi, co negatywnie wpływa na estetykę. Niekiedy, zwłaszcza wśród niefachowców i przeciwników budynku, wyszydzany jest kształt budynków B2 i B3, który budzi wśród nich falliczne skojarzenia.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sky_Tower#Kontrowersje