Obrabiarki - wiertarki stołowe
W świecie ploterów frezujących i specjalistycznych frezarek CNC czasem pozostaje nieco miejsca na nie tak wielozadaniowe maszyny, jednakże wielce wyspecjalizowane i potrzebne w niektórych przypadkach. Wiertarki stołowe są jednym z takich przykładów - ich zastosowanie jest ograniczone, ale jeśli już są potrzebne wykonują niezwykle precyzyjną pracę najwyższej jakości.
Całość opiera się na sztywnej konstrukcji ramowej i szynie prowadzącej wiertło tylko w jednym kierunku - góra-dół. Sprawia to że otwór jest zawsze w idealnej płaszczyźnie i taki jak średnica wiertła - bez niepotrzebnych odchyłek. Element który wiercony - przeważnie o większych gabarytach lub twardszym materiale, który uniemożliwia jego swobodną obróbkę w innych maszynach - jest tymczasowo usztywniany w ramie i dokładnie pozycjonowany, następnie wiertło wraz z chłodziwem i tubą odprowadzającą opiłki biorą się do pracy. Wszystko efektywnie i przede wszystkim precyzyjnie.
Honownica - co to takiego?
Honownica - obrabiarka służąca do honowania, tzn. obróbki wykańczającej bardzo dokładnych powierzchni (najczęściej otworów), w których wymagana jest wielokierunkowa struktura powierzchni (np. cylindry silników spalinowych), co bardzo trudno jest osiągnąć np. poprzez szlifowanie otworów.
Budowa i zasada działania
Honownica składa się z: korpusu, układu napędowego, wrzeciona, oraz przegubowo przymocowanego do niego narzędzia. Narzędziem stosowanym do honowania jest głowica wyposażona na obwodzie od trzech do dwunastu osełek. Podczas gładzenia głowica połączona przegubowo z wrzecionem obrabiarki wykonuje ruch obrotowy oraz ruch posuwisto-zwrotny. Skojarzenie tych ruchów powoduje, że każde ziarno osełki zakreśla linię śrubową. Prędkość obrotowa głowicy nie powinna być wielokrotnością podwójnych posuwów głowicy, mamy wtedy pewność, że każde ziarno osełki nie trafi na te same tory obróbki. Najczęściej spotyka się honownice z posuwem ręcznym, wtedy najlepsze efekty przynosi obróbka z licznymi zmianami prędkości posuwu.
Poza honownicami do otworów są także spotykane honownice do powierzchni płaskich, stożków, powierzchni sferycznych i wałów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Honownica
Obróbka metalu - nie zawsze elektrycznie
Przyglądając się bliżej sprzętowi który służy do kształtowania metalu, skupiamy się przeważnie na najnowszych osiągnięciach techniki - obrabiarkach CNC, programowalnych i powtarzalnych z ostrzami z węglika spiekanego. Jednakże początki tych maszyn zaczynają się od prostego kamienia.
Na przestrzeni wieków, ludzie potrzebowali kształtować metal do swoich celów - począwszy od rewolucji przemysłowej sztuka nabrała znacznie większego pędu. Do pracy weszły specjalistyczne maszyny które często zajmowały się tylko określonym i bardzo zawężonym typem kształtowania - wykańczanie brzegów, wiercenie. Zwykły młotek jest narzędziem do obrabiania metalu, ale jeśli mówimy o obrabiarkach, to jednymi z najprostszych są pilniki do żelaza - ich większe rodzeństwo skrawa metal dużo szybciej, ale takie były manualne początki tych zaawansowanych maszyn.