Ile tak naprawdę warte jest mieszkanie?

zającym terenem)1. Pojęcie wspólnoty mieszkaniowej wprowadziła ustawa o własności lokali z 24 czerwca 1994, która weszła w życie 1 stycznia 19952. Przepisy ustawy stanowią uszczegółowienie przepisów o współwłasności, które zawa

Ile tak naprawdę warte jest mieszkanie? wycena nieruchomości kraków

Co to jest wspólnota mieszkaniowa?

Wspólnota mieszkaniowa (WM) ? ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości (zwykle jednego budynku wraz z otaczającym terenem)1.

Pojęcie wspólnoty mieszkaniowej wprowadziła ustawa o własności lokali z 24 czerwca 1994, która weszła w życie 1 stycznia 19952. Przepisy ustawy stanowią uszczegółowienie przepisów o współwłasności, które zawarte są w art. 195-221 Kodeksu cywilnego. Na początku lat 90. XX w. wraz z rozwojem przedsiębiorstw deweloperskich oraz prywatyzacji lokali należących m.in. do gmin i przedsiębiorstw państwowych wzrastała liczba budynków należących do wielu właścicieli (czasami kilkudziesięciu), a w konsekwencji wyzwań związanych z zarządzaniem tego typu nieruchomościami. Dlatego też niezbędne stało się wprowadzenie nowych uregulowań prawnych.

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu. Powstają wówczas jakby dwie nieruchomości (posiadające odrębne księgi wieczyste): lokalowa i budynkowa. Z prawa własności nieruchomości lokalowej wynika prawo współwłasności nieruchomości budynkowej3.

Ustawa o własności lokali wprowadza szereg pojęć i procedur, których zrozumienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z członkostwa we wspólnocie mieszkaniowej m.in. przy podejmowaniu uchwał i uczestnictwie w zarządzaniu nieruchomością wspólną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3lnota_mieszkaniowa


Wycena dużych nieruchomości

Osoby zajmujące się wyceną nieruchomości są w stanie przeprowadzić fachową wycenę praktycznie wszystkich nieruchomości. Jedyną różnicą pomiędzy wyceną małych a dużych nieruchomości jest fakt, że dokonywanie wyceny dużych nieruchomości może zająć nieco więcej czasu. Związane jest to z tym, że na dużych nieruchomościach oprócz samych domów mogą stać pomieszczenia gospodarcze i garaże. Czasami na takich nieruchomościach znajdują się także jakieś uprawy, które również mogą wpłynąć na wycenę całej nieruchomości. Wykonanie wyceny nieruchomości przydaje się w momencie jej sprzedaży oraz w momencie wzięcia takiej nieruchomości pod hipotekę podczas starania się o jakiś wysoki kredyt. Może być ona wykonywana również wówczas, gdy władze gminne chcą przejąć część nieruchomości.


Co to jest wartość katastralna?

Pojęcie wartości katastralnej w Polsce definiuje ustawa o gospodarce nieruchomościami. W myśl jej zapisów, wartość katastralną nieruchomości stanowi wartość ustalona okresowo w procesie powszechnej taksacji nieruchomości. Celem jej określania jest ustalenie podstawy opodatkowania nieruchomości, albo przy określaniu wartości nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, albo przy wykonywaniu czynności urzędowych, do których wykonania niezbędne jest określenie wartości nieruchomości.

Podstawą ustalenia wartości katastralnej nieruchomości jest oszacowanie przez rzeczoznawcę majątkowego nieruchomości reprezentatywnych dla poszczególnych rodzajów nieruchomości (nieruchomość gruntowa, nieruchomość budynkowa, nieruchomość lokalowa) na obszarze danej gminy, Podstawą ustalenia wartości katastralnej poszczególnych (właściwych) nieruchomości są mapy i tabele taksacyjne tworzone przez starostów (prezydentów miast na prawach powiatów). Jej ustalenie obejmuje całe nieruchomości lub ich części, jeżeli zostały wyodrębnione jako przedmioty opodatkowania w przepisach o podatku od nieruchomości, w rozbiciu na wartość katastralną gruntu oraz wartość katastralną jego części składowych. Jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze kilku gmin, jej wartość katastralną ustala się odrębnie dla każdej części nieruchomości położonej w każdej z tych gmin. Wartość katastralna powinna uwzględniać różnice, jakie występują między poszczególnymi nieruchomościami, oraz zbliżenie do wartości rynkowej możliwe do uzyskania przy zastosowaniu zasad przyjętych dla masowej wyceny. Może być aktualizowana na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego oraz innej osoby, na której ciąży obowiązek podatkowy, a także z urzędu, na podstawie indywidualnego oszacowania nieruchomości.

Wartość katastralna nieruchomości w Polsce nie jest jeszcze ustalana, ponieważ będzie dotyczyć przyszłego procesu powszechnej taksacji nieruchomości (nie jest jeszcze rozpoczęty1, termin rozpoczęcia i zakończenia powszechnej taksacji nieruchomości określi odrębna ustawa). Po wdrożeniu funkcjonalności i mechanizmów ZSIN, wartość katastralna zawarta będzie w katastrze nieruchomości, do czasu jego przekształcenia w ewidencji gruntów i budynków2.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_katastralna_nieruchomo%C5%9Bci