Elektryka w naszym lokum
Jeżeli zajmujemy się budownictwem to na pewno wiemy, jak ważne w nim jest bezpieczeństwo. Stanowi ono wartość podstawową, nadrzędną. Z tej racji warto jest się zastanowić nad tym, jak my sami podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa montując elektrykę. Jeżeli falowniki są byle jakie, to odpowiedź nasuwa się sama. Warto jest jednak zrobić porządny rachunek sumienia i dowiedzieć się, które soft starty są najlepsze i co w naszym domu sprawdzi się doskonale. Takie podejście do życia zagwarantuje nam spokój i poczucie bezpieczeństwa, którego przecież wszyscy pragniemy. Nie bagatelizujmy zatem spraw tak poważnych. Niech elektronika w naszym życiu będzie obecna, ale nigdy niezagrażająca.
Najlepsze soft starty
Idąc przez życie pewno nieraz przekonaliśmy się, że niebezpieczeństwo czyha za rogiem i to w wielu rozmaitych przypadkach, okazjach. Jeśli więc chcemy, aby w naszym domu, którego budowy się podejmujemy, zawsze było bezpiecznie, to koniecznie musimy wziąć pod uwagę fakt, że źle zamontowana elektryka może być dla nas olbrzymim zagrożeniem. Zdrowie i życie nas samych i naszych bliskich jest bezcenne! Pamiętajmy o tym i nie bójmy się pytać elektryka o to, który soft start jest najlepszy. Jeżeli wykażemy się zapobiegawczością, to krzywdy nikt nie odniesie ? to jest pewne. Jeśli jednak poniesie nas bezmyślność, to wszystko może się zdarzyć ? łącznie z tym najgorszym scenariuszem.
Wikipedia o softstarterach
Soft start - urządzenie służące do ograniczenia udaru prądowego (dużego natężenia prądu w krótkim czasie) w momencie włączania urządzeń elektrycznych.
Stosowane w układzie zasilania urządzeń dużej mocy, w szczególności silników elektrycznych (zwłaszcza klatkowych), lamp halogenowych, zasilaczy, prostowników zawierających kondensatory o dużej pojemności i innych urządzeń, które w momencie rozruchu mogą pobierać prąd wielokrotnie przewyższający prąd znamionowy. Udar prądu grozi przeciążeniem sieci i może spowodować zadziałanie zabezpieczeń nadprądowych.
Układy soft startu dawniej wykonywano przy wykorzystaniu elementów biernych oporowych i indukcyjnych, włączanych szeregowo w obwód prądowy za pomocą łączników elektrycznych takich jak przełączniki ręczne, przekaźniki czy styczniki. Obecnie są one realizowane przez układy energoelektroniczne sterowane mikroprocesorowo.
Układ elektronicznego soft startu silników asynchronicznych klatkowych zbudowany jest z modułu energoelektronicznego wykonanego w oparciu o tyrystory lub triaki oraz układu załączania tyrystorów w odpowiednim momencie fazy zależnym od pobieranego prądu i prędkości obrotowej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Soft_start