Suknia w Wiki
Suknia, sukienka ? wierzchni jednoczęściowy strój kobiecy, okrywający tułów i nogi, często także ręce. W przeszłości był to ubiór zarówno męski jak i kobiecy. Suknia wyewoluowała z wczesnośredniowiecznych płaszczy i peleryn na skutek zmiany ich kroju i udoskonalenia tkanin. Za moment pojawienia się sukni uważa się upowszechnienie w połowie XV wieku wąskiego, dopasowanego do sylwetki stroju cotardie (istniało męskie i kobiece). Cotardie kobiece miało wysoki stanik, rozszerzany do połowy bioder i przechodzący w spódnicę. Stanik z przodu miał głębokie wcięcie i u góry był zakończony kołnierzem. Taki krój sukni optycznie wyszczuplał sylwetkę
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Suknia
Odzież dla maluchów
Odzież sprzedawana w najmniejszych rozmiarach produkowana jest z myślą o dzieciach. Młode matki bardzo lubią kupować odzież niemowlęcą, która jest nie tylko bardzo mała, ale też posiada wesołe kolory i wzory. Wszystko po to, żeby dzieci ubrane w taką odzież wyglądały bardzo wesoło i kolorowo.
Z czasem dla najmłodszych domowników kupowana jest odzież przeznaczona dla maluchów o coraz większych rozmiarach i pasująca na rodzinne spotkania czy wyjścia do kościoła. Uzupełnieniem dla takiej odzieży stają się buciki i czapeczki oraz rękawiczki. Nieco starsze dzieci mogą już uczestniczyć w kupnie dla nich nowych ubrań. Jednak wciąż najbardziej zainteresowane są kolorowymi ubraniami, które posiadają jakieś zabawne wzory.
Cytat z Wikipedii o znaczeniu ubioru
Stosowana odzież może być odbierana jako forma komunikatu niewerbalnego.
Status społeczny
Odzież może stanowić wyznacznik statusu społecznego. Przykładowo w starożytnym Rzymie tylko senatorowie mogli w swych strojach sięgać po purpurę. W Chinach przed ustanowieniem republiki tylko cesarz mógł się ubierać w żółte barwy.
Rola społeczna
Odzież może również stanowić oznakę pełnionej roli społecznej ? np. jako uniform policjanta, lekarza, strażaka, żołnierza itp., sutanna księdza, bądź szkolny mundurek ucznia.
Poglądy, polityka, religia
Odzież (lub jej elementy) może być również formą demonstrowania swoich poglądów, bądź przynależności do określonych grup (czarne koszule Milicji faszystowskiej z pierwszej połowy XX wieku, stroje subkultur, pomarańczowe fragmenty odzieży jako symbole solidarności z uczestnikami pomarańczowej rewolucji na Ukrainie).
Właściwy ubiór jest także kluczową kwestią w marketingu gospodarczym i politycznym. Podczas tworzenia reklam i przygotowywania wystąpień publicznych, kolorystyka i forma odzieży są jednymi z głównych zagadnień do omówienia przez sztab specjalistów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Odzież