Vintage - co to jest?
Vintage ? styl w kulturze i sztuce.
W modzie, w której zaistniał w XIX wieku, polega na noszeniu rzeczy z innej epoki albo stylizowanych na takie oraz łączeniu stylów pochodzących z różnych epok. Ubrania z poprzednich dekad albo starsze niż 20 lat są zwykle uznawane za vintage. Powinny to być zarazem rzeczy wysokiej jakości, mało podatne na zniszczenia, którym upływ czasu nadaje szlachetności. Obecnie słowem tym określa się produkty, które jedynie nawiązują do poprzednich epok1. Vintage nie stroni od zestawień awangardowych i szokujących, to styl dla osób szukających swych korzeni i chcących pokazać swój indywidualizm.
Styl ten znalazł również swoje miejsce w projektowaniu wnętrz. Cechą charakterystyczną stylu vintage jest łączenie przeciwieństw. Wnętrze vintage można stworzyć na trzy sposoby:
stylizując nowe rzeczy na wzór poprzednich epok,
wprowadzając stare, stylowe meble w nowoczesne wnętrze,
wnętrze stylizowane z historią łącząc z nowoczesnymi elementami.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Vintage
Styl prowansalski a vintage
Do stylu retro można podpiąć również inne style. Sporo takich elementów znajdziemy w stylu skandynawskim, ale jeśli nie pasuje nam ta estetyka, możemy poszukać inspiracji w innym klimacie. Świetnym pomysłem jest styl prowansalski - jest mocno wakacyjny, pastelowy i właśnie z elementami vintage. Kojarzy się przede wszystkim z lawendą i pastelowymi odcieniami, z kratką vichy i bielonym drewnem. Jest dość rustykalny, ale można go również wprowadzić do bardziej dystyngowanych wnętrz. Świetnie sprawdzi się w kuchni, jeśli jest urządzona w neutralnych kolorach. Ten styl to dużo drewna, naturalności i sielskości, jest bardzo kobiecy. Warto poszukać dodatków w sklepach internetowych i wzbogacić swoje wnętrze.
Ogólnie o stylu skandynawskim
Najbardziej popularnym stylem wnętrzarskim na świecie jest pewnie skandynawski. Z jednej strony spory udział w tym ma IKEA, która ma swoje sklepy na całym świecie. Jednak ten styl to nie tylko IKEA, a właściwie z tą szwedzką marką niewiele ma wspólnego. Taka kariera wnętrz skandynawskich nie powinna dziwić. Prostota, inspiracja naturą, jasne kolory, dużo drewna i stylowych dodatków - to po prostu się sprawdza nawet w trudnych wnętrzach (takich jak małe mieszkanie, skosy, czy też problem z brakiem wystarczającej ilości naturalnego światła). Prawda jest jednak taka, że wnętrz zachowujących wszystkie cechy stylu skandynawskiego nie jest aż tak wiele. Poza tym - to nie jest styl jednolity.