Zanim urządzisz ogród - wybierz trawę
Przed przejściem do właściwego rozplanowania ogrodu, warto przemyśleć kwestie podstawowe - czyli trawnikiem.
Pomijając tutaj kwestie dotyczące gatunków trawy ( a jest tego trochę), zasadniczo należy podjąć decyzję - trawa z rolki, czy tradycyjnie wysiana? Wcale nie jest łatwo podjąć decyzję. Prawdopodobnie najwięcej jest zależne od tego, czy jesteśmy wystarczająco cierpliwi, by poczekać na to, aż rośliny wykiełkują z nasion, czy też chcemy od razu cieszyć się gotowym trawnikiem. Drugą bardzo ważną kwestią jest koszt - darń jest dość sporym wydatkiem, ponieważ jest powiązana nie tylko z kosztem wynikającym z zakupu rolek - mają one charakterystyczne wymagania i zanim zostaną rozwinięte, trzeba odpowiednio przygotować glebę, używając odpowiednio dostosowanych nawozów. Jest to bardzo pracochłonne, dlatego firmy ogrodnicze mają taką usługę w swoim cenniku wyszczególnioną osobno. Jeżeli liczymy na to, że przy zakupie trawy z rolki, ktoś ją nam gratis "zainstaluje", to możemy się przeliczyć. Przy ustalaniu budżetu na ogród, warto wziąć takie rzeczy pod uwagę.
Oszczędzanie się opłaca
Płacisz wysokie rachunki za wodę i zastanawiasz się, czy możesz jakoś oszczędzić? Jest parę łatwych sposobów.
Jednak jeśli zużycie wody wydaje ci się podejrzanie wysokie, sprawdź czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... nie kradnie. Bywa się również, że rachunek nie jest prawidłowo naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.
Jednak jeżeli wszystkie instalacje działają prawidłowo, to trzeba jeszcze sprawdzić parę rzeczy.
Najwięcej wody zużywa toaleta. Skontroluj, czy masz oszczędną spłuczkę, lub czy może woda leje się do muszli cały czas? To dość często występujący problem. Mechanizm spłuczki nie jest zbyt drogi, można go założyć samodzielnie. Jednak być może, trzeba niestety zafundować sobie nową toaletę.
Istotna jest też sprawność i energooszczędność sprzętów AGD - pralki i zmywarki. Dobra zmywarka zużywa zauważalnie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna posiadać automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.
Definicja domu energooszczędnego
Dom niskoenergetyczny ? obiekt, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Nazywany jest też domem energooszczędnym.
Zapotrzebowanie na ciepło dla domu niskoenergetycznego kształtuje się na poziomie od 30 do 60 kWh/ (m??rok). W przypadku budynku tradycyjnego wzniesionego zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość ta wynosi od 90 do 120 kWh/ (m??rok). Dom pasywny potrzebuje poniżej 15 kWh/ (m??rok).
Obiekty wznoszone w standardzie domu niskoenergetycznego mają dobrą izolację przegród zewnętrznych i okna o niskim współczynniku przenikania ciepła.
Szczególną uwagę poświęca się miejscom, w których na skutek przerwania ciągłości izolacji cieplnej mogą tworzyć się tzw. mostki termiczne. Nie stosuje się w nich okien połaciowych.
Stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku jest z reguły niższy niż w tradycyjnych obiektach.
Pomieszczenia są tak usytuowane, by można było korzystać z energii słonecznej do ich dogrzewania i oświetlania (tzw. ogrzewanie pasywne).
Stosuje się wyłącznie wentylację mechaniczną z rekuperacją, aby wykorzystywać ciepło zawarte w powietrzu usuwanym na zewnątrz jako urządzenie dodatkowe stosuje się gruntową czerpnię powietrza.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_niskoenergetyczny