Kontrowersyjne tynki elewacyjne
Choć wiele osób wyraża swój sprzeciw odnośnie zbyt jaskrawych kolorów elewacji, to jednak nie jest to w żaden sposób nie jest to regulowane prawnie, wobec czego wielu ludzi decyduje się na bardzo wyraziste barwy elewacji. Z jednej strony, niespotykane barwy tynków elewacyjnych mają często zwrócić uwagę użytkownika lub klienta na ten obiekt. Z drugiej strony bardzo często niezwykle kolorowa elewacja jest efektem wprowadzenie w życie wysublimowanego gustu właściciela posiadłości. Często razem z tynkiem elewacyjnym komponowana jest wyrazista barwa dachu i wtedy taki obiekt naprawdę wyróżnia się na tle pozostałych budynków. Sporo ludzi uważa, że powinna zostać przeprowadzona dyskusja w sprawie kompozycji barw w przestrzeni publicznej oraz przedsięwzięte kroki ku ujednoliceniu przestrzeni.
Definicja gładzi tynkowej
Gładź tynkowa - zewnętrzna warstwa tynku trójwarstwowego wykonana z zaprawy z kruszywem w postaci drobnoziarnistego piasku przesiewanego, wyrównująca szorstką powierzchnię narzutu tynkowego. Spoiwo w zaprawie wykorzystywane do wykonywania gładzi mogą stanowić cement, wapno, bądź cement i wapno jednocześnie - w zależności od przeznaczenia tynku itp.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82ad%C5%BA_tynkowa
Problem z wyborem tynku
Wybór tynku to taki sam problem jak z wyborem farby. Sporo dostępnych opcji, wiele różnych opinii. Elewacja powinna byś nie tylko ładna, ale też trwała i odporna. Istotna jest też struktura - ma być gładko, z "barankiem", czy może jeszcze inaczej? Tutaj to już kwestia gustu. Wart pod uwagę wziąć przede wszystkim kwestie techniczne - wytrzymałość, sposób nałożenia, czas utwardzania, sumę kosztów związanych z procesem tynkowania. To zalezy od tego, czy prace zamierzamy wykonać samodzielnie, czy też zatrudnimy ekipę fachowców. Nie każdy rodzaj tynku można położyć własnoręcznie, niektóre typy wymagają uzycia specjalistycznego sprzętu. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto wziąc pod uwagę kilka opcji i... Kalkulator :)