Potrzebny geodeta!

każdy widział w swoim życiu mapę- nie czegoś konkretnego tylko ogólnie mapę. Polityczną,...krajobrazu, geologiczną... Wszystkie powstałe mapy powstały za pomocą bardziej lub mniej dokładnych metod pomiaru- im nowsza mapa tym jest

Potrzebny geodeta! Jest bardzo dużo zawodów wymagających dużej wiedzy i dużych umiejętności i to z pewnością taki właśnie zawód. Dzisiaj krótki wpis o geodezji i geodetach właśnie.

Mapy, a geodezja

Pewnie każdy widział w swoim życiu mapę- nie czegoś konkretnego tylko ogólnie mapę. Polityczną,...krajobrazu, geologiczną... Wszystkie powstałe mapy powstały za pomocą bardziej lub mniej dokładnych metod pomiaru- im nowsza mapa tym jest dokładniejsza.

Mapa stanowi podstawę prezentacji wyników pracy kartografa i geodety. Dla tych drugich mapy są szczególnie istotne, a ich poprawne i dokładne wykonanie umożliwia dalszą pracę w wielu dziedzinach. Wyobraźmy sobie jak wyglądałyby miasta bez planów i map geodezyjnych. Jednym słowem można by to opisać jak chaos- nikt nie wiedziałby gdzie dokładnie przebiega granica jego działki, a to tylko jedna z niedogodności przy braku takich map.


Encyklopedia o geodezji

Geodezja (miernictwo) obecna jest w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych. Architekci tworzą projekty na mapach sytuacyjno-wysokościowych wykonywanych dla potrzeb i na zlecenie konkretnego klienta (zaktualizowana mapa zasadnicza), gotowy projekt zostaje wytyczony w terenie przez geodetę, realizacja projektu jest również przez geodetę monitorowana. Kontynuacją tych prac, po zakończeniu budowy, jest inwentaryzacja powykonawcza (na którą składa się pomiar powykonawczy) wykonywana przez geodetę.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


Mapy i profile = praca geodety

Praca geodety wymaga od niego nie tylko doświadczenia i wiedzy, ale również dużego skupienia podczas wyznaczania map czy profili. Ich podstawowym narzędziem pracy w terenie jest tachimetr, co dla oka szarego człowiek wygląda jak aparat na statywie.

Geodezję można podzielić na wyższą oraz niższą- różnią się przede wszystkim powierzchnią. Za geodezję niższą uznaje się pomiar wykonywany na powierzchni o promieniu mniejszym niż 15,6 km (czyli 750km2) bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Geodezja wyższa to wszelkie pomiary powyżej tych wartości wraz z uwzględnieniem kulistości Ziemi.