Szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej są przeprowadzane przez firmy działające w branży BHP. Szkolenia PPOŻ są istotnym elementem w utrzymaniu bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy w razie wybuchu pożaru będą potrafili się zachować adekwatnie do niebezpiecznej sytuacji, zmniejszając tym samym ryzyko odniesienia poważnych obrażeń. Oczywiście znacznie łatwiej jest zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, dlatego szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej skupiają się także na zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, zmniejszając ryzyko wystąpienia pożaru. Nie wszystkiemu da się jednak zapobiec, w miejscu pracy mogą się zawsze zdarzyć nieprzewidziane wypadki, dlatego w razie wystąpienia pożaru, wiedza jak się należy zachować może uratować niejedną osobę. Warto więc powierzyć szkolenia z ochrony przeciwpożarowej profesjonalistom, którzy doskonale zdają sobie sprawę z grożącego niebezpieczeństwa, ale także wiedzą jak najlepiej zapobiegać pożarom.
Mimo zachowania wszystkich niezbędnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, może się zdarzyć, że jednak dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Warto więc wiedzieć, co należy zrobić w takiej sytuacji i co należy do obowiązków pracodawcy. Przede wszystkim, pracodawca musi przygotować pełną dokumentację powypadkową w przeciągu 14 dni od zgłoszenia wypadku w pracy. Wszelkie sprawy związane z postępowaniem powypadkowym oraz sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji można powierzyć firmie BHP. Pracodawca ma wtedy pewność, że wszystko zostanie właściwie opracowane i przygotowane do następnych kroków związanych z postępowaniem powypadkowym. Powierzenie spraw z postępowaniem powypadkowym w ręce profesjonalistów jest najlepszym rozwiązaniem dla pracodawcy, ponieważ daje gwarancję sporządzenia pełnej i rzetelnej dokumentacji. Po złożeniu odpowiedniej dokumentacji powypadkowej firma, która zajmuję się postępowaniem powypadkowym, poinstruuje pracodawcę o kolejnych krokach w postępowaniu oraz jego obowiązkach w tym zakresie.
Przeprowadzenie próbnych ćwiczeń ewakuacyjnych jest dodatkową usługą w ramach szkoleń z ochrony przeciwpożarowej. Firmy, które zajmują się BHP, przeprowadzają także szkolenia z zakresu PPOŻ. Pracodawca może wybrać rozszerzone szkolenie z ochrony przeciwpożarowej, w skład którego będą wchodzić próbne ćwiczenia ewakuacyjne. Przeprowadzona próba ewakuacyjna jest nadzorowana przez kwalifikowanych specjalistów do spraw PPOŻ. Wzięcie udziału w próbnej ewakuacji pozwoli pracownikom na zmierzenie się z sytuacją zagrożenia, żeby w przypadku faktycznego pożaru wiedzieli, jak należy właściwie reagować. Firma przeprowadzająca takie próbne ćwiczenia ewakuacyjne zajmuje się załatwieniem wszelkich formalności z tym związanych, takich jak powiadomienie odpowiednich służb, stworzenie pełnej dokumentacji, szkolenie z zakresu organizacji ewakuacji. Na potrzeby próbnych ćwiczeń ewakuacyjnych zadymia się także częściowo pomieszczenia, żeby przeprowadzana ewakuacja była bliższa warunkom rzeczywistego zagrożenia.
Jednym z kilku rodzajów szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, oferowanych przez firmy zajmujące się BHP, jest pediatryczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Dla kogo jest skierowany taki typ szkolenia? Pediatryczne szkolenie z pierwszej pomocy jest oferowane głównie dla nauczycieli, opiekunów dzieci oraz rodziców. Takie szkolenie z zakresu pierwszej pomocy bierze pod uwagę różne rodzaje wypadków, które mogą zdarzyć się dzieciom. Pediatryczne szkolenie zawiera odpowiedni sprzęt do ćwiczenia działań wykonywanych w ramach udzielania pierwszej pomocy dzieciom. Sprzęt używany podczas szkolenia zwiera manekin niemowlaka, manekin przedszkolaka oraz manekin osoby dorosłej. Czas trwania takiego szkolenia wynosi pięć godzin. Pediatryczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej jest osobnym rodzajem szkolenia, ponieważ pewne przeprowadzane akcje ratunkowe różnią się, jeśli są wykonywane w celu ratowania niemowlaka lub dziecka w wieku przedszkolnym. Ukończenie takiego szkolenia jest istotne zwłaszcza w zawodzie nauczyciela czy przedszkolanki.
Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy zawierają spis obowiązków pracodawcy wobec pracowników. Jest wiele świadczeń związanych z przepisami BHP, a jednym z nich jest zapewnienie odpowiednich środków ochronnych w miejscu pracy. Środki ochrony indywidualnej lub zbiorowej, które są rozumiane jako odzież ochronna lub środki ochrony wszystkich części ciała, są jednymi z ważniejszych świadczeń związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy. Odzież ochronna w miejscu pracy jest konieczna, kiedy w środowisku pracy występują szkodliwe substancje i nie ma możliwości neutralizacji szkodliwych czynników za pomocą ogólniejszych metod. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiedniej odzieży ochronnej. Odzież ochronna jest własnością pracodawcy, więc też w jego kwestii należy dbanie o jej czystość i higienę. W momencie kiedy pracodawca nie jest pewien swoich obowiązków, wynikających ze świadczeń BHP, może skontaktować się z odpowiednią firmą z branży BHP i zlecić wykonanie niezbędnego outsourcingu.