Usługi typowo geodezyjne

może zdobywać doświadczenie poprzez uczestnictwo w pracach prowadzonych przez bardziej doświadczonych geodetów oraz wypełnianie zadań przeznaczonych dla pomocnika geodety. Będąc takim pomocnikiem będzie musiał wykonywać różne

Usługi typowo geodezyjne

Wykształcenie geodety

Geodeta posiada wykształcenie matematyczne i wykazuje się wiedzą dotyczącą ukształtowania terenu oraz zasad dotyczących tworzenia planów budowy. Każdy młody geodeta może zdobywać doświadczenie poprzez uczestnictwo w pracach prowadzonych przez bardziej doświadczonych geodetów oraz wypełnianie zadań przeznaczonych dla pomocnika geodety.

Będąc takim pomocnikiem będzie musiał wykonywać różne pomiary, przeprowadzać wywiady terenowe oraz nanosić jakieś zmiany na planach budowy, które będą potem oceniane przez jego opiekuna. Dzięki temu nabierze on potrzebnej w tej pracy wiedzy praktycznej i nauczy się przewidywać konsekwencje podejmowanych przez siebie decyzji. Po takich praktykach będzie mógł otrzymać pracę w urzędzie miasta lub biurze projektowym.


Wikipedia i historia geodezji

Dawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości. Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarnów Opolski, Tarnowskie Góry oraz liczne miejscowości o nazwie Tarnów. Pierwszą książkę w języku polskim o geodezji oraz miernictwie, która poruszała praktyczne kwestie dotyczące wymierzania gruntu w budownictwie była wydana w 1566 roku ?Geometria to jest miernicka nauka? Stanisława Grzepskiego.

Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


Wikipedia wyjaśnia pojęcie geodezji wyższej

Geodezja wyższa ? dział geodezji zajmujący się pomiarami i przedstawianiem ?dużych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia nie może być płaszczyzna pozioma, a pewna płaszczyzna zastępcza zbliżona do rzeczywistej powierzchni bryły ziemskiej.

Rozszerzenie opracowań do tzw. ?dużych obszarów? wymaga uwzględnienia w obliczeniach wpływu zakrzywienia Ziemi. Za ?duże obszary? przyjmuje się powierzchnie większe od powierzchni koła o promieniu ponad 15,6 km i polu większym niż 750 km?, np.: powierzchnie regionów, państw, kontynentów i całej kuli ziemskiej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_wyższa