Wnętrze ze smakiem i sztukaterią
Nasz dom powinien być naszym azylem, przestrzenią, w której czujemy się dobrze, a nawet doskonale. To od nas samych zależy, czy tak będzie. Z racji tego już dziś pomyślmy o tym, co możemy zrobić, by nasze lokum, do którego codziennie wracamy po pracy, było nie tylko funkcjonalne, ale także i piękne. Estetyka domu to podstawa, a zapewnić ją może między innymi niebanalna , którą zamontować można między innymi na elewacji. Będzie ona czymś nietypowym i na pewno nada charakteru naszemu domowi. Pomyślmy o niej już teraz, a jeśli planujemy np. malowanie ścian we wnętrzach, to także i tam można zamontować piękne element sztukateryjne. Warto o tym pamiętać i czerpać inspiracje np. z magazynów wnętrzarskich.
Dodatkowo w budynkach użyteczności publicznej balustrady
Zgodnie z wymienionym powyżej rozporządzeniem, balustrady powinny być zamontowane przy schodach lub podjazdach, wówczas, gdy ich wysokość przekracza 50 centymetrów. Dodatkowo w budynkach użyteczności publicznej balustrady oraz poręcze powinny być zamontowane tak, aby można było korzystać z nich z obu stron klatki schodowej. Jeżeli szerokość schodów przekracza 4 metry, na środku powinna być zamontowana także balustrada lub poręcz dodatkowa. Wszystkie projektowane balustrady powinny spełniać rygorystyczne normy technologiczne i montażowe określone w Polskich Normach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Balustrada
Architraw - cytat z Wikipedii
Architraw (epistyl, nadsłupie) ? główny (najniższy) poziomy człon belkowania antycznego, który podtrzymywał belki stropu.
Spoczywał on bezpośrednio na kolumnach. Architraw występuje we wszystkich porządkach architektonicznych. W porządku doryckim miał formę prostej gładkiej belki, natomiast w pozostałych, jego płaszczyzna dzieliła się na trzy fasciae, z których najwyższa była najbardziej wysunięta.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Architraw