Istota badań statystycznych dla farmacji

? nauka, której przedmiotem zainteresowania są metody pozyskiwania i prezentacji, a przede wszystkim analizy danych opisujących zjawiska, w tym masowe. Duża część nauki zajmuje się obserwacją otaczającego nas świata lub też pos

Istota badań statystycznych dla farmacji

O statystyce w Wikipedii

Statystyka (niem. Statistik, ?badanie faktów i osób publicznych?, z łac. now. statisticus, ?polityczny, dot. polityki?, od status, ?państwo, stan?) ? nauka, której przedmiotem zainteresowania są metody pozyskiwania i prezentacji, a przede wszystkim analizy danych opisujących zjawiska, w tym masowe.

Duża część nauki zajmuje się obserwacją otaczającego nas świata lub też posługuje się eksperymentem dla potwierdzenia swoich teorii. Takie badanie przebiega zazwyczaj według schematu: zebranie dużej ilości danych, ich analiza i interpretacja. Badaczowi potrzebny jest wtedy zestaw narzędzi ? sprawdzonych metod, które umożliwią mu operowanie na dużych zbiorach danych. Tworzeniem i rozwijaniem takich użytecznych narzędzi zajmuje się właśnie statystyka.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Statystyka


Farmacja a statystyki

Jak wiadomo, farmacja to bardzo prężnie rozwijająca się nauka. Każdego roku na rynku pojawiają się zupełnie nowe produkty, które albo cechują się coraz to lepszymi właściwościami, albo są coraz skuteczniejsze, albo też mają pomóc w leczeniu zupełnie niewyleczalnych dotąd chorób. Jednak farmacja to także ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań.

Aby tworzyć coraz lepsze produkty lecznicze konieczne jest jednak korzystanie ze sprawdzonych sposobów co do określania potrzeb rynku. Tak zwane badania statystyczne dla farmaceutyki to doskonała okazja do określenia, jakie produkty lecznicze na rynku są konieczne. Oczywiście, w wielu przypadkach takie badania mogą także pomóc w analizie dotychczasowej skuteczności badań.


Czym jest modelowanie statystyczne?

Model statystyczny ? hipoteza lub układ hipotez, sformułowanych w sposób matematyczny (odpowiednio w postaci równania lub układu równań), który przedstawia zasadnicze powiązania występujące pomiędzy rozpatrywanymi zjawiskami rzeczywistymi.

Bardziej formalnie jest to parametryzowana rodzina rozkładów łącznych rozważanych zmiennych, stąd druga nazwa przestrzeń statystyczna.

Modele statystyczne używane w ekonometrii noszą nazwę modeli ekonometrycznych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Model_statystyczny