Kilka faktów o taksówkach i taksówkarzach

oniecznie przed wyjazdem.Mały bus, duża taksówkaTaksówki to nie tylko samochody osobowe, wśród nich są również większe vany 9-12 osobowe, które świetnie nadają się do przewiezienia niewielkiej grupy osób np. na lotnisko. Vany są n

Kilka faktów o taksówkach i taksówkarzach Transport w nowym mieście jest trudny, a gdy mamy bardzo ważne spotkanie nie ma czasu na poznawanie rozkładu komunikacji miejskiej. Warto posiadać numer na oraz wpisać go sobie koniecznie przed wyjazdem.

Mały bus, duża taksówka

Taksówki to nie tylko samochody osobowe, wśród nich są również większe vany 9-12 osobowe, które świetnie nadają się do przewiezienia niewielkiej grupy osób np. na lotnisko. Vany są najczęściej najmowane pod dłuższe trasy między lotniskowe, między-miastowe, czy nawet zagraniczne. Oczywiście często konieczne jest wcześniejsze zamówienie takiego przejazdu, aby firma mogła przygotować kierowcę na dłuższa trasę.

Ceny za taki przejazd nie są wiele większe od zwykłej taksówki, a w przeliczeniu na osobę wychodzi jeszcze taniej.


Kierowca taksówki, definicja w Wikipedii

Taksówkarz ? osoba kierująca pojazdem samochodowym przeznaczonym do wykonania usługi przewozu osób lub mienia, nazywanej powszechnie taksówką.

Określenie to, a także ?taksa?, pochodzi od nazwiska Franza von Taxisa, który w 1490 roku był organizatorem przewozu cesarskiej poczty dla Maksymiliana II.

Wykonywanie tego zawodu jest regulowane przepisami, które określają następujące wymagania wobec kandydatów:

ukończenie szkolenia (kursu),
kwalifikacji zdrowotnych (ogólnych),
pozytywnych badań psychotechnicznych,
zdania egzaminu z zakresu ?wykonywania transportu drogowego taksówką

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksówkarz


Kwestie dotyczące transportu zbiorowego

W Polsce podstawowe kwestie dotyczące publicznego transportu zbiorowego reguluje ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.

Publiczny transport zbiorowy może odbywać się w Polsce na podstawie:

umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego pomiędzy organizatorem a operatorem,
potwierdzenia zgłoszenia przewozu lub decyzji o przyznaniu otwartego dostępu.
Ustawa o o publicznym transporcie zbiorowym nakazuje oznakowanie środków transportu, którymi są wykonywane usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego, w sposób widoczny dla pasażera, podawanie rozkładu jazdy do publicznej wiadomości na wszystkich dworcach i przystankach wymienionych w rozkładzie jazdy, a także upublicznianie cenników opłat lub taryf oraz regulaminów przewozu osób (zawierających warunki obsługi podróżnych, warunki odprawy oraz przewozu osób i bagażu, wskazujących podmiot właściwy do przyjmowania skarg i reklamacji wynikających z realizacji usług oraz terminy ich rozpatrywania).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Publiczny_transport_zbiorowy