Czym różnią się obrabiarki CNC od tradycyjnych?
Pewna grupa ludzi na świecie każdą chwilę swojego czasu poświęca na próbę wynalezienia zupełnie nowego urządzenia ? wynalazku. Jest to oczywiście niezwykle korzystne dla ogółu społeczeństwa, ponieważ na każdym kroku korzystamy z innowacyjnych rozwiązań, dzięki czemu nasze życie jest prostsze oraz sprawniejsze. Nie inaczej jest w przypadku przemysłu produkcyjnego, w którym coraz częściej stawia się na innowacyjne rozwiązania, przynoszące niezliczone korzyści, wśród których są przede wszystkim znaczące oszczędności. Obrabiarki sterowane numerycznie różnią się w sposób zasadniczy od tych tradycyjnych. Wszystko odbywa się za pomocą sygnału komputerowego, a więc operator ma do dyspozycji przyciski, a nie mechaniczne dźwignie.
CNC - historia
Pierwsze obrabiarki umożliwiające automatyzację produkcji były hard-wired, co oznacza iż mogły wykonywać tylko stałą, z góry przewidzianą sekwencję ruchów, bez możliwości przeprogramowania. Po nich, na początku lat 50. XX wieku, powstały pierwsze maszyny sterowane numerycznie (NC), do których programowania używano dziurkowanych taśm i kart. Za początek sterowania numerycznego uznaje się rok 1952, a za twórców US Air Force i Johna Parsonsa współpracującego z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge, Massachusetts, USA. Pierwszy system CNC używał typowego sprzętu NC, a komputer był użyty do kompensacji obliczeń i czasami do edycji. Pierwszą obrabiarką uruchomioną w MIT była NC Hydrotel firmy Cincinnati z pionowym wrzecionem, liniową interpolacją 3D i taśmą dziurkowaną kodowaną binarnie. Dalszy rozwój technologii CNC nastąpił w latach 80., kiedy pojawiła się możliwość zastosowania mikrokomputerów.
Technologia NC spowodowała niesamowitą rewolucję w przemyśle wytwórczym. Prawie każda firma z branży wyposażona jest w obrabiarki czy centra obróbkowe sterowane numerycznie.
W ostatnich latach spadek cen sprzętu komputerowego oraz dostępność tanich komponentów mechanicznych spowodowały wzrost zainteresowania technikami CNC wśród mikroprzedsiębiorstw oraz hobbystów. Powstają w ten sposób
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control
Mechanika obrabiarek CNC
Frezarka nie jest jakąś tajemniczą maszyną, skonstruowaną przez szalonego naukowca, ale dość prostym narzędziem, służącym między innymi do obróbki metali, drewna i tworzyw sztucznych.
Istnieje wiele różnych rodzai frezarek - niektóre służą do zrywania asfaltu z drogi, ale większość ma za zadanie dokładną obróbkę konkretnych materiałów. Za pomocą frezów, czyli szybko obracających się końcówek z ostrzami, są one w stanie rzeźbić większość materiałów które poddają się tego typu obróbce.
Najciekawszym przykładem tego typu urządzeń są obrabiarki CNC, które są programowanie by ukształtować określony kształt z dokładnością do ułamków milimetra. Pozwalają one również na dużo powtarzalność wykonanych przez siebie modeli.