Na szybko o geodezji i sprawach z nią związanych

ardzo dobrze wiedzą, że wykonywanie takich prac może stanowić dla ważne źródło dochodu, a jednocześnie nie wymagają one zbytniego zaangażowania posiadanych przez geodetę narzędzi. Dzięki temu nie musi on ponosić zbyt wielkich kosz

Na szybko o geodezji i sprawach z nią związanych

Nieskomplikowane prace geodezyjne

Drobne prace geodezyjne są bardzo często wykonywane. Geodeci bardzo lubią przyjmować zlecenia na wykonywanie drobnych prac geodezyjnych, ponieważ bardzo dobrze wiedzą, że wykonywanie takich prac może stanowić dla ważne źródło dochodu, a jednocześnie nie wymagają one zbytniego zaangażowania posiadanych przez geodetę narzędzi. Dzięki temu nie musi on ponosić zbyt wielkich kosztów własnych wykonywania tego rodzaju prac. Takie proste prace geodezyjne są wykonywane bardzo szybko co nie znaczy, że nie są one przydatne.

Zlecenia na proste prace geodezyjne pochodzą bowiem zarówno od firm, jak i od osób prywatnych, które są dokonać naprawy jednej z dróg, jej poszerzenia i niewielkiego zmniejszenia w zależności od przedstawianych przez klienta potrzeb.


Geodezja Historia w internetowej encyklopedii

Dawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości. Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarnów Opolski, Tarnowskie Góry oraz liczne miejscowości o nazwie Tarnów. Pierwszą książkę w języku polskim o geodezji oraz miernictwie, która poruszała praktyczne kwestie dotyczące wymierzania gruntu w budownictwie była wydana w 1566 roku ?Geometria to jest miernicka nauka? Stanisława Grzepskiego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


Tachimetr , encyklopedyczna definicja

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów

Najbardziej znanym i jednocześnie bardzo dobrym tachimetrem optycznym był (w latach 1960-1990 - czyli przed pojawieniem się instrumentów elektronicznych) tachimetr Dahlta 010A firmy Carl Zeiss Jena. W skład kompletu pomiarowego wchodziły też specjalne łaty tachimetryczne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr