Jak ważna jest rozgrzewka
Bezpośrednio przed treningiem właściwym należy się rozgrzać, pozwoli to naszym mięśniom przygotować się do ćwiczeń oraz zmniejszymy ryzyko wystąpienia kontuzji i innych urazów. Rozgrzewka trwa zazwyczaj około 15 minut i obejmuje możliwie jak najwięcej partii mięśniowych naszego ciała.
Generalna zasada rozgrzewania się: 'od głowy do stóp' czyli ćwiczenia zaczynamy od krążeń głową i po kolei przechodzimy do niższych partii ciała. Bardzo ważne jest, aby nie rozgrzewać się 'na szybko' ponieważ już przy samej rozgrzewce możemy się nadwyrężyć i będziemy mieli po treningu.
Dobry trening z trenerem
Profesjonalna opieka podczas treningu może być bardzo przydatna, zwłaszcza jeżeli idziemy na siłownię po raz pierwszy i nie mamy pojęcia o tym jak używać sprzętów. Trener osobisty dobierze najlepiej pasujący do naszych potrzeb i obecnego stanu zdrowia zestaw ćwiczeń. Doradzi też jaką dietę stosować i jakich suplementów używać.
Warto więc wydać o te parę złotych więcej i zdecydować się na taki trening pod okiem profesjonalisty- zaoszczędzi nam to wysiłku i możliwych problemów wynikających np. ze złego używania sprzętu. Nie mówiąc już o lepszych efektach takiego odpowiednio dobranego programu treningowego.
Kilka informacji o kulturystyce
Kulturystyka ? amatorska lub zawodowa dyscyplina sportu. Polega na kształtowaniu sylwetki ciała poprzez hipertrofię mięśni szkieletowych w wyniku ćwiczeń fizycznych wykonywanych z obciążeniem; z jednoczesnym maksymalnie możliwym zredukowaniem tkanki tłuszczowej podskórnej w celu lepszego uwidocznienia mięśni.
Kulturystyka wywodzi się z ćwiczeń treningowych siłaczy i zapaśników z drugiej połowy XIX wieku. Za prekursora nowoczesnej kulturystyki uważa się niemieckiego siłacza Eugena Sandowa, który występował z pokazami cyrkowymi w różnych krajach na przełomie XIX i XX wieku.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kulturystyka