Gdzie udać się po pomoc, jeśli masz problemy ze słuchem i potrzebujesz pomocy specjalisty?
Za Wikipedią, aparat słuchowy:
Aparat słuchowy ? urządzenie służące do wzmacniania głośności dźwięków u osób niedosłyszących. W przeszłości funkcję prymitywnych aparatów słuchowych pełniły specjalne trąbki wkładane do uszu, które dzięki rozszerzeniu u wlotu mogły skupiać fale dźwiękowe i poprawiać nieznacznie komfort słyszenia.
Obecnie nowoczesne aparaty słuchowe mają postać układów elektronicznych. Główne części, z których składa się takie urządzenie to: mikrofon, który zamienia fale akustyczne w sygnał elektroakustyczny; wzmacniacz - służący do wzmocnienia sygnału i słuchawki która doprowadza dźwięk przez wkładkę uszną w pobliże błony bębenkowej. Z początku aparaty słuchowe były stosunkowo duże i ciężkie. Współcześnie, dzięki miniaturyzacji możliwe jest ich umieszczanie na małżowinie usznej albo w uchu zewnętrznym.
Współczesne aparaty słuchowe nie tylko "pogłaśniają" dźwięki otoczenia ale potrafią też w inny sposób wzmacniać różne dźwięki otoczenia (osobne wzmocnienie dla dźwięków cichych, osobne dla dźwięków głośnych). Dzięki zaawansowanym układom cyfrowym są w stanie wyodrębnić z dźwięków otoczenia mowę, wzmocnić ją a zredukować szum/hałas otoczenia, co w znaczącym stopniu poprawia rozumienie mowy i komfort słuchania.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aparat_s%C5%82uchowy
Problem ze słuchem? Gdzie szukać pomocy
U kogo szukać pomocy, jeśli mamy problemy ze słuchem? To ciekawe zagadnienie. Jak niedowidzimy to wiemy, że należy się udać do okulisty. Osoby, które specjalizują się w dobieraniu aparatów słuchowych, to protetycy słuchu. Dodajmy, że aparaty słuchowe są w naszym kraju w pełni refundowane przez NFZ, tak więc jeśli zauważymy u siebie lub naszych dzieci, jakiekolwiek niepokojące objawy, warto udać się do specjalisty. Oprócz protetyków słuchu, problemami z tym zmysłem zajmują się również audiolodzy oraz specjaliści akustycy. Nie są to łatwe zawody i wymagają one odpowiedniego przygotowania teoretycznego. Nie powinniśmy więc obawiać się braku kompetencji.
Jak wygląda ?
Badanie słuchu ? jest to ocena reakcji organizmu powstałej w wyniku stymulacji dźwiękowej. Badania słuchu dzielą się na badania subiektywne i badania obiektywne. Subiektywne badania słuchu, w przeciwieństwie do badań obiektywnych, wymagają aktywnej współpracy osoby badanej (od osoby badanej wymaga się świadomej informacji zwrotnej np. czy dźwięk jest słyszalny). Badania słuchu można podzielić również na badania progowe oraz nadprogowe. Celem badań progowych jest określenie najcichszego możliwego do usłyszenia dźwięku, w badaniach nadprogowych oceniana jest percepcja dźwięku powyżej progu słyszenia.
Wskazania:
niedosłuch lub jego podejrzenie
zawroty głowy
zaburzenia równowagi
szumy uszne
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Badanie_s%C5%82uchu