Poradnia lekarska
Trzeba przyznać, że ośrodki zdrowia oraz różnego rodzaju poradnie lekarskie z roku na rok są coraz lepiej wyposażone. Dodatkowe sprzęty diagnostyczne czy też inne urządzenia są bardzo pomocne, zwłaszcza jeśli lekarz chce wykryć rozwijającą się chorobę lub też inną dolegliwość. Samo badanie na tak zwany osłuch może być niewystarczające. Owszem podstawowa wiedza medyczna pozwoli stwierdzić czy pacjent czuje się właściwie, ale bardziej zaawansowane metody diagnostyczne są jednak w stanie powiedzieć nam o wiele więcej. Przede wszystkim lekarz na słuch nie stwierdzi początków groźnej choroby. Wtedy różnego rodzaju badania wydają się być koniecznością i dlatego tak często z nich korzystamy. Większość z przeprowadzonych badań jest bezpieczna tylko niektóre, wymagają nieco więcej ostrożności i źle wykonane mogą być niebezpieczne dla człowieka np. badanie wykonanie urządzeniem rentgenowskim. Jednak w praktyce każdy ośrodek czy też Lazaret wojskowy jest odpowiednim miejscem gdzie możemy wykonać badania.
Zakład lecznictwa zamkniętego
Warto pamiętać, że szpitale oraz inne zakłady lecznictwa zamkniętego są bardzo ważną strukturą organizacyjną w ogólnym systemie obowiązującej dzisiaj opieki zdrowotnej. Szpital ma za zadanie leczyć i robić to fachowo zgodnie z tak zwaną sztuką lekarską. Przy szpitalach bardzo często funkcjonują również przychodnie ambulatoryjne, które najczęściej zajmują się sprawami bardziej diagnostycznymi. Trzeba przyznać, że opieka w takich punktach medycznych stanowi podstawę działania każdej placówki. Nic więc dziwnego, że pacjenci muszą przyzwyczaić się do pewnego standardu, jaki tam funkcjonuje. Oczywiście przy szpitalach możemy także znaleźć określone punkty diagnostyczne. W głównym budynku, czyli zakładzie lecznictwa zamkniętego możemy liczyć na całodobową czy nawet jednodniową opiekę lekarską w zależności od przypadku, w jakim się znajdujemy. Pamiętajmy jednak że są to głównie renomowane placówki dlatego też jak najbardziej opieka będzie, stała na najwyższym poziomie. Trzeba przyznać, że to naprawdę się nam opłaca.
Encyklopedia, hasło: Pantomografia
Nazywana również ortopantomografią i radiografią obrotową. Nazwa pochodzi od złożenia słów panoramic i tomography. Odmiana tomografii używana głównie w dentystyce. Została stworzona przez Yrjö Veli Paatero w 1947 roku. W powszechnym użyciu od 1982 roku. Pozwala uzyskać panoramiczne zdjęcie rentgenowskie zakrzywionej powierzchni, np. uzębienia. Zasadę działania przedstawia Rysunek 2. Pacjent usadowiony jest na stołku i pozostaje w bezruchu przez czas trwania badania. Lampa rentgenowska i kontener z kliszą, nieprzezroczysty dla promieni X, obraca się synchronicznie wokół pewnego punktu. Film jest naświetlany wyłącznie przez wąską szczelinę w kontenerze. Film przesuwa się przez kontener, dzięki czemu w trakcie obrotu poszczególne partie szczęki są rzutowane na kolejne odcinki filmu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomografia_rentgenowska