Rehabilitacja, kilka informacji

go po zabiegu lub po gipsie wymaga dużego doświadczenia zespołu rehabilitantów, stosuje się różne formy ruchowe oraz pasywnej rehabilitacji. Często po takich urazach pacjent musi nosić ortezę na kolano, aby zbytnio go nie przec

Rehabilitacja, kilka informacji sklep medyczny kraków

Jak działać w przypadku urazu kolana?

Uszkodzenia kolan należą do jednych z najbardziej ryzykownych i rzutujących na przyszłą sprawność poszkodowanych. Rehabilitacja stawu kolanowego po zabiegu lub po gipsie wymaga dużego doświadczenia zespołu rehabilitantów, stosuje się różne formy ruchowe oraz pasywnej rehabilitacji.

Często po takich urazach pacjent musi nosić ortezę na kolano, aby zbytnio go nie przeciążać. Bezpośrednio po rehabilitacji ciężko powrócić do pełnej sprawności, a nie zawsze się to udaje i trzeba się przyzwyczaić do nowych ograniczeń.


Hasło z Wikipedii Orteza

Orteza (od ortopedyczna proteza) ? aparat ortopedyczny stabilizujący stawy lub odcinek ciała, zwykle zastępujący opatrunek gipsowy. Jego głównym zadaniem jest unieruchomienie stawów kończyn, które uległy urazom np. skręcenia, zwichnięcia lub zerwania więzadeł. Niektóre ortezy mogą być stosowane w leczeniu złamań, zwłaszcza kości płaskich i krótkich. Ze względu na konstrukcję ortezy podzielić można na sztywne, półsztywne (półelastyczne) i miękkie (elastyczne).Ze względu na pełnioną funkcję ortezy dzieli się na: kompresyjne, stabilizujące, kompensacyjne i korekcyjne.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Orteza


Cytat z Wikipedii odnośnie rehabilitacji

Rehabilitacja medyczna ? kompleksowe i zespołowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie (lub z deficytem w ww. obszarach), które ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej, a także zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym. Rehabilitacja jest integralną częścią procesu terapeutycznego, na równi z innymi metodami leczenia, współdecydującą o jego ostatecznej efektywności. Ze względu na zróżnicowanie oddziaływań rehabilitacja (szczególnie rehabilitacja neurologiczna ? neurorehabilitacja) jest często prowadzona przez interdyscyplinarny zespół terapeutyczny składający się z lekarzy różnych specjalności, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, pielęgniarek, logopedów, psychologów, muzykoterapeutów itp.

Twórcami współczesnej rehabilitacji są: profesor Howard Rusk, a w Polsce profesor Wiktor Dega. Rehabilitacja to proces medyczny i społeczny. Rehabilitacja ruchowa ? usprawnianie osób z dysfunkcją narządu ruchu. Specjalista z zakresu rehabilitacji ruchowej ? fizjoterapeuta ? stosuje w procesie usprawniania metody fizjoterapii

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rehabilitacja_medyczna