Wybierze drewno!

przestrzeń pomiędzy rdzeniem a warstwą łyka i kory. Pod względem technicznym drewno jest naturalnym materiałem kompozytowym...o osnowie polimerowej wzmacniany ciągłymi włóknami polimerowymi, którymi są podłużne komórki zorientowa

Wybierze drewno! olejowanie parkietu białystok
Poznaj zalety drewnianej podłogi

O drewnie - ogólnie

Drewno ? surowiec drzewny otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty. Zajmuje przestrzeń pomiędzy rdzeniem a warstwą łyka i kory. Pod względem technicznym drewno jest naturalnym materiałem kompozytowym...o osnowie polimerowej wzmacniany ciągłymi włóknami polimerowymi, którymi są podłużne komórki zorientowane jednoosiowo.

Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Obecnie stosowane jest jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy. Swoją popularność zawdzięcza swej lekkości i wystarczającymi do wielu zastosowań własnościami wytrzymałościowymi. Stosuje się je jako materiał na podłogi, boazerie, do wykonania więźb dachowych, ogrodzeń i pergoli, mebli i zabawek. W Ameryce Północnej (USA i Kanada), drewno jest ważnym materiałem budowlanym i używa się go do budowy większości niskich zabudowań mieszkalnych. Drewno małowartościowe, odpady powstałe przy produkcji różnych sortymentów drewna są wykorzystywane do produkcji płyt pilśniowych, wiórowych, OSB, sklejki1, itd., które także są materiałem do wykonywania wielu przedmiotów codziennego użytku.

W Polsce, w grodzie Biskupin wszystkie domy, urządzenia obronne i wiele przedmiotów wyposażenia i codziennego użytku były wykonane z drewna. Przez tysiąclecia budowano z drewna ściany, stropy i dachy. Drewna używano do wykonania narzędzi, naczyń, a także do ogrzewania i oświetlania pomieszczeń (łuczywo).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)


Olej kontra lakier - wady i zalety

O zaletach podłóg drewnianych można napisać wiele. Mitem jest, ze nie można położyć drewnianej podłogi w łazience - po prostu należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Nie każdy gatunek drewna źle reaguje z wodą, należy zwrócić uwagę na parametr kurczliwości. Najlepiej sprawdzają się gatunki egzotyczne, ale jeżeli zależy nam na bardziej rustykalnym stylu, może się sprawdzić nawet sosna.

Kluczem do tego, aby cieszyć się drewnem w łazience, jest jego zaolejowanie. Nie można drewna do łazienki lakierować! Ta sama zasada dotyczy także drewna w kuchni, oraz desek tarasowych. Lakier jest co prawda wodoodporny, ale jeśli powstaną w nim różne pęknięcia i woda będzie miała styczność bezpośrednio z drewnem, to lakier nie pozwoli tej wodzie odparować. W efekcie drewno będzie się paczyć. Olej ma właściwości hydrofobowe, po prostu uniemożliwia wodzie wniknięcie w strukturę drewna - zatrzymuje ją na powierzchni w postaci zwartych kropel.

Jest to również sposób na uzyskanie naturalnego, matowego wykończenia. Trzeba jednak pamiętać, że olej zmienia kolor podłogi (w zależności od gatunku, ale zawsze na ciemniejszy), w sprzedaży są również oleje barwiące drewno, można również jeśli chcemy wybielić drewno, kupić olej biały.

Jeżeli nie lubimy zimnego gresu, czy też terakoty i marzy nam się łazienka z drewnianą, przyjemną w dotyku podłogą, to nie dajmy sobie wmówić, że to niemożliwe. Zaolejowane, egzotyczne drewno sprawdzi się idealnie.


Zalety drewna

Jeżeli zdecydowaliśmy o wyborze drewnianej podłogi, możemy wybrać z kilku jej rodzajów. Na rynku są dostępne deski trójwarstwowe, deski lite oraz parkiety w różnych formach (mozaika, czy też klasyczne klepki).

Deski trójwarstwowe są najtańszym rozwiązaniem, ponieważ kładzie się je tak samo jak panele, nie trzeba mieć również wylewki betonowej najwyższej jakości. Mają jeszcze jedną zaletę - można je montować na ogrzewaniu podłogowym. Jeśli chodzi o koszt takiej deski, to zależy on od tego jaki gatunek drewna stanowi górną warstwę, oraz od rodzaju wykończenia (lakier, lub olej). Nie jest to jednak produkt najwyższej jakości, ale konkuruje z panelami - możemy mieć prawdziwe drewno za niewielkie pieniądze, które w dodatku możemy zamontować samodzielnie. Trwałość jest różna - najbardziej zależy od gatunku drewna, oraz od wykończenia. Znajdziemy tez modele do jednokrotnego cyklinowania - czyli możemy po latach taką podłogę odnowić.

Deski lite oraz parkiet to najlepsze rodzaje drewnianej podłogi - wysoka jakość, trwałość, możliwość wielokrotnego cyklinowania, itp. Możemy zakupić deski już polakierowane, z mocowaniem pióro-wpust, które będzie można łatwo położyć. I nie trzeba już samodzielnie lakierować. Jest też dostępny tzw. finish parkiet, który nie wymaga cyklinowania i lakierowania - po położeniu połoga nadaje się do użytkowania.