Szanghaj i Hongkong
Szanghaj i Hongkong to miasta, które współzawodniczą ze sobą o miano ekonomicznej stolicy ChRL. PKB na osobę w tym mieście (per capita) wynosi 5260 $, co plasuje je na 13. miejscu pod tym względem wśród 659 chińskich miast. W Hongkongu mieści się więcej banków, a Szanghaj ma wsparcie rządu ChRL, tanią siłę roboczą i większe zaplecze przemysłowe. Szanghajski wzrost gospodarczy często przekracza 11% w skali rocznej.
Szanghaj staje się coraz większym ośrodkiem handlowym, szczególnie dla przedsiębiorców z Zachodu. Pudong jest dzielnicą nowoczesną, zbudowaną na wzór miast Europy czy Ameryki Północnej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szanghaj
Problemy z importem
Import towarów zza granicy jest problematyczny pod względem potrzebnej dokumentacji, opłacanie ceł i innych opłat. Również samo składanie zamówienia nie zawsze jest takie proste i oczywiste, dlatego nie każdy jest w stanie wykonać to samodzielnie.
Rozkwit firm zajmujących się obsługa takiego importu spowodowały właśnie bardzo skomplikowane procesy temu towarzyszące, przy których zwykły przedsiębiorca popełniłby masę błędów. Ceny za takie usługi nie są wygórowane, a przynajmniej można mieć pewność, że zostaną wykonane prawidłowo.
Tradycja handlu
Tradycja handlowa w Chinach różni się bardzo od tej w Europie, wynika to z długotrwałe izolacji Chin oraz tego, ze jest to kompletnie inny region geograficzny i kulturowy od tego naszego. Kłopotem jest również sam język i jego różne dialekty, które trzeba po prostu znać, aby sprawnie się poruszać tam w strefie biznesowej.
Tam człowiek bez kontaktów jest nikim, dlatego ciężko jest komuś nowemu wdrożyć się cały skomplikowany świat Chińskiego handlu i obrotu towarami oraz usługami. Proces ten trwa latami i jest problematyczny nawet dla rodowitych Chińczyków.