Przydatność wody deszczowej
Często zapominamy o tym, jak wiele zależy od wody deszczowej. Wprawdzie rolnicy przekonują się o tym, jak ciężko jest o zbiory w czasie upalnych i suchych okresów w roku, ale przeciętni Polacy już o tym zapominają, ponieważ i tak zawsze płynie woda w kranie, a owoce i warzywa są obecnie sprowadzane z różnych części świata. Natomiast ludzie mieszkający w krajach ogarniętych suszą na każdym kroku przekonują się o dobrodziejstwie wody. Dlatego w okresie silniejszych opadów wystawiają zbiorniki na wodę deszczową. Jest ona tak bardzo pożądana, że muszą czasami całymi dniami i nocami pilnować swoich zbiorników przed kradzieżą. W niektórych miejscach wystawiane są także duże zbiorniki, z których woda potem będzie rozwożona po różnych wioskach.
Kto wystawia zbiorniki na wodę deszczową
Zbiorniki na wodę deszczową służą do zbierania wody deszczowej, która w czasie opadów napełnia wystawione na zewnątrz duże pojemniki, typu wiadra i wanienki. Niektórzy także wystawiają duże wanny, a władze lokalne, w których brakuje wody przygotowują specjalistyczne, ogromnej wielkości zbiorniki, które również napełniają się wodą, rozwożoną w późniejszym czasie po okolicznych szpitalach i różnych domach opieki. Woda deszczowa wykorzystywana jest do wielu codziennych czynności, takich jak kąpiel i mycie naczyń oraz przygotowywanie różnych potraw. Wielu osobom służy także po prostu do picia, zastępując znaną u nas wodę mineralną. Zdarza się, więc, że w czasie opadów ktoś wystawia z otworu okiennego rękę, w której trzyma kubek i wypija taką wodę od razu.
Występowanie wody
Woda jest jedną z najpospolitszych substancji we Wszechświecie. Cząsteczka wody jest trzecią najbardziej rozpowszechnioną molekułą w ośrodku międzygwiazdowym, po cząsteczkowym wodorze i tlenku węgla9. Jest również szeroko rozpowszechniona w Układzie Słonecznym: stanowi istotny element budowy Ceres i księżyców lodowych krążących wokół planet-olbrzymów, jako domieszka występuje w ich atmosferach, a przypuszcza się, że duże jej ilości znajdują się we wnętrzach tych planet. Jako lód występuje także na części planetoid, a zapewne również na obiektach transneptunowych10.
Woda jest bardzo rozpowszechniona także na powierzchni Ziemi. Występuje głównie w oceanach, które pokrywają 70,8% powierzchni globu, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej w lodowcach. Część wody znajduje się w atmosferze (chmury, para wodna). Niektóre związki chemiczne zawierają cząsteczki wody w swojej budowie (hydraty ? określa się ją wówczas mianem wody krystalizacyjnej). Zawartość wody włączonej w strukturę minerałów w płaszczu Ziemi może przekraczać łączną zawartość wody w oceanach i innych zbiornikach powierzchniowych, nawet dziesięciokrotnie11.
Woda występująca w przyrodzie jest roztworem soli i gazów. Najwięcej soli mineralnych zawiera woda morska i wody mineralne; najmniej woda z opadów atmosferycznych. Wodę o małej zawartości składników mineralnych nazywamy wodą miękką, natomiast zawierającą znaczne ilości soli wapnia i magnezu ? wodą twardą. Oprócz tego wody naturalne zawierają rozpuszczone substancje pochodzenia organicznego, np. mocznik, kwasy humusowe itp.
Źródło: